Skip to content

A Member of Bank of China Group

Board of Directors

Chairman and Non-executive Director

Chen Siqing

Mr. Chen Siqing (陳四清) was appointed as the Chairman and an Non-executive Director of the Company in December 2011.

Mr. Chen was appointed President of Bank of China in February 2014. In April 2014, Mr. Chen was appointed Vice Chairman of the board and an Executive Director of Bank of China. Mr. Chen joined Bank of China in 1990 and served as Executive Vice President from June 2008 to February 2014. Mr. Chen held various positions in Bank of China from June 2000 to May 2008, including Assistant General Manager, Vice General Manager of the Fujian Branch, General Manager of the Risk Management Department of the Head Office and General Manager of the Guangdong Branch. Mr. Chen previously worked in the Hunan Branch of Bank of China before he was seconded to the Hong Kong Branch of China and South Sea Bank Ltd. as Assistant General Manager. Mr. Chen has also been serving as a Non-executive Director of BOC Hong Kong (Holdings) Limited since December 2011 and the Vice Chairman since March 2014.

Mr. Chen graduated from Hubei Institute of Finance and Economics in China in July 1982 and received a Master of Business Administration degree from the Murdoch University of Australia in January 1999. Mr. Chen has been a Certified Public Accountant of The Chinese Institute of Certified Public Accountants since April 1994.

 

Vice Chairman and Executive Director

Mr. Wang Jian(王建) was appointed as Vice-Chairman and an Executive Director of the Company in June 2017.

Mr. Wang Jian, was the General Manager of SME Services Department of Bank of China (the ultimate controlling shareholder of the Company) immediately before his appointment as an Executive Director of the Company in June 2017.  Mr. Wang joined Bank of China in 1980. He worked in the then Credit Division II, Credit Services Department and Corporate Banking Department respectively from 1985 to 2002.  From 2002 to 2005, Mr. Wang was transferred to Bank of China Milan Branch and took the positions of Assistant General Manager and Deputy General Manager there. He was re-located to Bank of China in 2006.  From April 2006 to March 2014, he worked as Deputy General Manager of the Corporate Banking Department, Deputy General Manager (Corporate Business) and General Manager (SME Services) of the then Corporate Banking Unit of Bank of China. From December 2006 to June 2012, Mr. Wang was a non-executive director of the Company.  Mr. Wang was appointed as General Manager of SME Services Department of Bank of China in March 2014.

Mr. Wang graduated from Renmin University of China in January 2001 with a master’s degree in International Finance.

Managing Director, Chief Executive Officer and Executive Director

Robert Martin

Mr. Robert James Martin was appointed as the Managing Director and an Executive Director of the Company in July 1998.

Mr. Martin joined the Group in January 1998 as Deputy Managing Director and was promoted six months later to the role of Managing Director. He assumed the title of Chief Executive Officer in 2004. Mr. Martin is one of the longest serving chief executive officers of the same company in the aircraft operating lease industry, and he has 29 years of experience in the aircraft and leasing business. Mr. Martin began his career in aircraft financing in London with Bank of America in 1987. He subsequently held senior positions in both London and Singapore with The Long-Term Credit Bank of Japan, Ltd. and in Hong Kong with HSBC Investment Bank.

Mr. Martin graduated from Cambridge University in the United Kingdom with a Master of Arts degree in Economics in March 1991.

 

Non-executive Directors

Mr. Gao Zhaogang (高兆刚) was appointed as a Non-executive Director of the Company in December 2016.

Mr. Gao is currently an Employee Supervisor and the General Manager of the Human Resources Department of Bank of China. Mr. Gao worked in the Organisation Department of the CPC Central Committee from January 2001 to July 2014, and successively served as a Consultant (of deputy head level) of the Office of Enterprise Cadres, the Deputy Head, Head and Deputy Inspector of the Bureau Five of Cadres. From December 1998 to January 2001, he served as the Deputy Head of the Development Research Department of China National Petroleum Corporation.

Mr. Gao worked in the Dagang Oilfield and China National Petroleum Corporation from July 1992 to December 1998. Mr. Gao graduated from Xi’an Shiyou Institute in 1992 and obtained a doctorate degree in management science and engineering from Beijing University of Technology in 2012. He has served as an Employee Supervisor of Bank of China since April 2016.


Mr. Li Mang (李芒) was appointed as a Non-executive Director in December 2015. He is the General Manager of Global Trade Services Department of Bank of China.

Mr. Li joined Bank of China in July 1990. He worked in various divisions in the Banking Department and was promoted to Assistant General Manager of the Banking Department in July 2004. Between July 2005 and August 2008, he worked as Assistant General Manager and subsequently as Customer Relations Director of the International Settlement Department. In August 2008, he began working as Customer Relations Director for the Corporate Banking Unit (Corporate Business) until March 2014. He has held the position of Deputy General Manager of Corporate Banking Department from March 2014 till June 2016. Since then he has been working as the General Manager of Global Trade Services Department.  He was appointed as a director and the chairman of Bank of China (Mauritius) Limited since September 2016.

Mr. Li graduated from Central University of Finance and Economics in the PRC in June 1990 with a Bachelor’s degree in Economics. He received a Master’s degree in Economics from the Chinese Academy of Social Sciences in China in July 2002.

Mr. Liu Chenggang (刘承钢) was appointed as a Non-executive Director of the Company in September 2016.

Mr. Liu is a Chartered Financial Analyst with more than 20 years of experience in the banking industry and has extensive knowledge and expertise in financial management. Mr. Liu joined Bank of China in 1994. Between 1994 and 1998, he worked in the Coordination & Planning Department. From 1998 to 2003, he worked in the Assets & Liabilities Management Department of Bank of China, and was assigned to Bank of China Shenzhen City Branch from 2001 to 2003. Mr. Liu was transferred to Bank of China Macau Branch from 2003 to 2006. He was re-located to the Treasury Department in the head office of Bank of China in 2007. From April 2009, Mr. Liu worked as Assistant General Manager of the Financial Management Department of Bank of China. From December 2010 to October 2011, he served as Assistant General Manager Financial Markets Unit of Bank of China, and in October 2011 was named Director of the Financial Markets Unit of Bank of China. Mr. Liu was appointed as Deputy General Manager (executive) of the Treasury Department in March 2014, and as General Manager of the Treasury Department in November 2015. In January 2017, Mr. Liu was appointed as General Manager of the Financial Management Department, which is the position he currently holds.

Mr. Liu graduated from Renmin University of China in July 1994 with a bachelor’s degree in Economics. He then obtained a master’s degree in Economics from the People’s Bank of China Research Institute of Finance in April 1999, and was awarded a master’s degree in Applied Finance by Macquarie University in November 2003.

 

Ms. Zhu Lin (朱林) was appointed as a Non-executive Director in January 2014.

Ms. Zhu is the Deputy General Manager of Credit Management Department of Bank of China, a position she has held since April 2015. She joined Bank of China in July 1997 and had worked in the Credit Business Department and Corporate Banking Department. She served as Deputy General Manager of Risk Management Department from November 2007 to April 2015.

Ms. Zhu graduated from Peking University in China in July 1994 with a Bachelor’s degree in Economics and received a Master’s degree in Economics from Guanghua School of Management, Peking University in July 1997. Ms. Zhu has been a member of the Chinese Institute of Certified Public Accountants since July 1997.

 

Independent Non-executive Directors

Mr. Dai Deming (戴德明) was appointed as an Independent Non-executive Director of the Company in May 2016.

Mr. Dai is an independent non-executive director of China Zheshang Bank Co. Ltd., Qingdao Haier Co. Ltd., Beijing Capital Development Co. Ltd., and CSC Financial Co. Ltd. Mr. Dai was an independent non-executive director of CSR Corporation Limited (which merged with China CNR Corporation Limited in 2015 to form CRRC Corporation Limited) and chairman of its audit and risk management committee from August 2008 to June 2014. Mr. Dai was also an external supervisor of China Construction Bank Corporation from June 2007 to June 2013. Mr. Dai was also an independent director of Shanxi Taigang Stainless Steel Co. Ltd. from May 2011 to October 2016 and an independent director of Beijing Xinwei Telecom Technology Group Co. Ltd. from September 2014 to August 2016.

Mr. Dai has served as the dean of the Accounting Department of the School of Business of Renmin University of China from October 2001 to September 2010, professor of the Accounting Department at that university since July 1996 and associate professor of the Accounting Department of that university from July 1993 to June 1996.

Mr. Dai graduated from Hunan College of Finance & Economics in China with a Bachelor’s degree in Economics with a major in Industrial Financial Accounting in July 1983, graduated with an Accounting major in July 1986 and obtained a Master’s degree in Economics in October 1986 from Zhongnan University of Finance & Economics in China, and obtained a Doctorate degree in Economics with a major in Accounting at Renmin University of China in June 1991.

 

Mr. Fu Shula (付舒拉) was appointed as an independent Director in February 2011 and redesignated as an Independent Non-executive Director in March 2016.

Mr. Fu has extensive experience in the China aviation industry and in market research, economic analysis, strategic planning, international trade and cooperation, enterprise operation and management and business administration. From 1984 to 2015, Mr. Fu held various senior positions in Aviation Industry Corporation of China (“AVIC”), including President of China National Aero-Technology Import & Export Corporation, President of AVIC International Holding Corporation, Deputy Chief Economist of AVIC, Chairman of the Board of AVIC International Holding Corporation, Chairman of the Board of AVIC Aero-Engine Holding Corporation and Chairman of the Board of AVIC Economy & Technology Research Institute.

Mr. Fu graduated with a Master’s degree in Aero Engine Design from Northwestern Polytechnical University in China in July 1984.

 

Mr. Antony Nigel Tyler was appointed as an Independent Non-executive Director of the Company in May 2016.

Mr. Tyler was the Director General and Chief Executive Officer of the International Air Transport Association (“IATA”) from 1 July 2011 to 31 August 2016. Prior to joining IATA, Mr. Tyler joined John Swire & Sons in Hong Kong in 1977 and moved within the Swire Group to Cathay Pacific Airways Limited in 1978. He was an executive director of Cathay Pacific Airways Limited from December 1996 to March 2011 and the Chief Executive from July 2007 to March 2011. He was previously the Chief Operating Officer of Cathay Pacific Airways Limited, to which he was appointed in January 2005, and prior to that he was Director Corporate Development of the airline for eight years. He was a non-executive director of Hong Kong Aircraft Engineering Company Limited from December 1996 to September 2008 and an executive director of Swire Pacific Limited from January 2008 to March 2011. Mr. Tyler was also a member of the Board of Governors of IATA and served as its Chairman from June 2009 to June 2010.

Mr. Tyler graduated with a degree in Jurisprudence from Oxford University in the United Kingdom in July 1977.

 

Dr. Yeung Yin Bernard (楊賢博士) was appointed as an Independent Non-executive Director of the Company in December 2016.

Dr. Yeung has been the Dean and Stephen Riady Distinguished Professor at National University of Singapore (“NUS”) Business School since 2008. Dr. Yeung has more than 30 years of research and teaching experience in finance, economics and business. Before joining NUS in 2008, Dr. Yeung held faculty positions in various universities and institutions, including the Faculty of Business of University of Alberta (1983 to 1988), University of Michigan Business School (1988 to 1999) and Stern School of Business of New York University (1999 to 2009). Dr. Yeung has various major public appointments.

Dr. Yeung graduated from University of Western Ontario in 1979 with a bachelor’s degree in Economics and Mathematics.  He then was awarded a Master of Business Administration and a Doctor of Philosophy by The University of Chicago in December 1981 and 1984 respectively.


 

Corporate Governance

More information on our corporate governance can be found here.